Afbeelding
Foto Rij-instructie

Applicatietoets keert weer terug, maar in andere vorm en met andere naam

Algemeen

IBKI steekt in op een vakbekwaamheidsexamen theorie en ook één voor praktijk. Het woord applicatietoets wordt angstvallig vermeden wegens gevoeligheden uit het verleden, maar in feite is dit de terugkeer ervan. Hoe dan ook komt hiermee als het aan IBKI ligt ook de sanctie weer terug. Het heeft er alle schijn van dat het ministerie van Infrastructuur en waterstaat (IenW) hierin meegaat. De branche is mordicus tegen.

In 2009 verdween de applicatietoets als bijscholing voor de rijinstructeur. Wat ooit bedoeld was als kwaliteitswaarborg, groeide uit tot een van de meest bekritiseerde onderdelen van de WRM. Hoe kon een toets die stond voor praktijkgericht opleiden zo snel uitgroeien tot een hoofdpijndossier voeg de sector zich destijds af.

De applicatietoets werd ingevoerd bij de herziening van de WRM medio jaren ‘90. Doel was simpel: waarborgen dat rijinstructeurs theoretische kennis opdeden om die toe te kunnen passen in de lesauto. Onder druk van de branche en de politiek besloot toenmalig minister Camiel Eurlings van IenW in 2009 de applicatietoets af te schaffen. Vanaf dat moment werd de focus verlegd naar de verplichte bijscholing en de praktijkbegeleiding met sanctie. In plaats van de twee theoretische applicatietoetsen moest de kwaliteit van rijinstructeurs meer blijken uit hun functioneren tijdens het geven van een praktijkles.

Opluchting

De afschaffing betekende voor veel kandidaten een enorme opluchting: het traject voor het behoud van de WRM-bevoegdheid werd overzichtelijker, eerlijker en minder stressvol. Zeker nadat in 2020 onder druk van de sector ook nog de sanctie eraf ging, was de branche helemaal opgelucht. In plaats daarvan kwam een zogenoemd educatief traject met een praktijkbeoordeling en, als je niet geslaagd ben, een traject om ervoor te zorgen dat je je bevoegdheid niet verliest.

In het huidige voorstel van IBKI in het kader van de verbeteringen naar aanleiding van het rapport Roemer ‘Van rijles naar rijonderwijs’ komt de applicatietoets zoals het zich nu laat aanzien echter weer terug, maar in een ander jasje en met een andere naam. Er komt als het aan IBKI ligt namelijk een vakbekwaamheidsexamen voor theorie en de praktijk met als ultieme sanctie: slaag je niet, dan kun je je bevoegdheid verliezen.

Uit het vakblad

Premium
Afbeelding
Theorie-examen verandert: nieuw systeem uitgerold na succesvolle proef 3 uur geleden 1
Premium
Kandidaten die de TTT doen hebben een veel grotere kans om in een keer te slagen.
CBR gaat tussentoetse toets promoten na gebleken voordelen 17 sep, 08:00 11
Premium
Afbeelding
CBR test nieuwe app met ritgegevens tijdens rijtoetsen in Eindhoven 16 sep, 13:35
Premium
Het bestuur van de KRV met (vlnr) Ruud Rutten, Simon Jongepier, Anthony Boeijink en Jos van Zuylen.
KRV: organisatie met groeipijnen, maar wel al het nodige bereikt 16 sep, 10:21 1
Premium
Afbeelding
BOVAG: kabinet doet te weinig voor ondernemers met Prinsjesdag-plannen 15 sep, 17:51
Premium
Afbeelding
Alle lof voor Ruud Rutten 15 sep, 17:37 2

Agenda

Er zijn geen resultaten gevonden die aan je zoekopdracht voldoen