Afbeelding

VRB: ‘Niemand is tegen kwaliteitsverbetering, maar slagingspercentage verhoog je niet zomaar’

Algemeen

Onbegrip en verbijstering zijn de gemoedstoestanden die de reactie in de branche op de maatregelen die het CBR gisteren en eerder deze week heeft aangekondigd het best omschrijven. Vandaag reageren bij Rij-instructie de brancheorganisaties én ze gaan in op het feit dat zeker tot 21 april er nog geen theorie-examens kunnen worden afgenomen.

Eerst nog even de belangrijkste maatregelen die het CBR ten aanzien van de branche, dus los van de maatregelen die intern worden genomen, heeft aangekondigd:
- De branche moet eind mei een gemiddeld slagingspercentage eerste examens B hebben van 54 procent.
- De branche moet met een plan komen om het gemiddeld slagingspercentage daarna op te krikken naar 60 procent.
- Slaagt de branche er niet in om dit voor elkaar te boksen, dan wordt overwogen om de tussentijdse toets en faalangstexamens te schrappen.
- Tevens wordt overwogen om dan tijdelijks alleen nog examens af te nemen van personen die minimaal 18 jaar zijn. 2toDrive wordt daarmee buitenspel gezet.
- Hier bovenop is er de maatregel dat vanaf 2 april alleen nog examens op naam kunnen worden gereserveerd.

Reactie VRB

“Niemand is tegen kwaliteitsverbetering, maar of je voor eind mei het slagingspercentage met 4 procent hebt verhoogd vraag ik me af. Dat is niet zo makkelijk gedaan” zegt VRB-voorzitter Jos van Zuylen. De meest simpele oplossing is om afscheid te nemen van slecht presterende rijscholen. Analyse van de open data van het CBR leert dat precies de helft van de rijscholen een slagingspercentage heeft dat onder de 50 procent ligt, 38 procent haalt de 40 procent niet en 26 procent komt zelfs niet aan een slagingspercentage van 30 procent. Schrap die kwart en je bent al een goed eind opgeschoten.
Maar dat is geen optie. “Ik denk dat de goede rijscholen nog beter worden en vraag me af of je er aan de onderkant van de markt iets van gaat merken”, zegt van Zuylen. “Mijn eerste reactie is dat je in elk geval het gesprek moet aangaan met rijscholen die continu slechte slagingspercentages overleggen. Daaronder zijn starters, maar ook rijscholen die al jarenlang slecht presteren. Er zijn er met een slagingspercentage lager dan 20 procent. Dat gaat nergens over.”

Drastische maatregelen
Wordt het doel niet gehaald, dan heeft het CBR maatregelen aangekondigd “waar niemand blij van wordt”, aldus Van Zuylen. Hij neemt ze door: “Als je de kwaliteit van een rijschool wilt laten stijgen, dan moet je afblijven van de tussentijdse toets en ook van de RIS-toets want die zorgt juist voor een beter slagingspercentage. Daarmee draai je aan de verkeerde knop en schiet je in je eigen voet.”

Wat betreft de faalangstexamens: dat zijn er jaarlijks rond 12.000 en wat je daarmee ook doet, het zet weinig zoden aan de dijk volgens Van Zuylen, waarbij hij wel aangeeft dat je rijscholen die zich hebben gespecialiseerd in deze markt natuurlijk niet mag raken.

Minimaal 18 jaar
Maar dat geldt niet voor de derde maatregel: mensen pas laten afrijden als ze minimaal 18 jaar zijn. Als dat gebeurt, heeft de branche er nog een probleem bij meent Van Zuylen. “Dat is een plan waar de branche enorme klappen van krijgt. We vragen ons als branche ook af dat wel kan omdat het bij wet is geregeld dat je op je 17de mag afrijden. Los daarvan wordt daarmee een enorm probleem gecreëerd, want als ik voor mezelf spreek: ik denk dat ruim 80 en misschien zelfs wel 90 procent van onze leerlingen net 17 jaar zijn. Dan heb je dus opeens een enorm gat in je agenda, het is bovendien leeftijdsdiscriminatie en het probleem wordt alleen maar verlegd want die kandidaten blijven komen, maar alleen anderhalf jaar later. Deze maatregel is de ergste van de drie, maar ik ben met alle drie niet blij.”

Verlenging coronamaatregelen tot 20 april

“Dit is natuurlijk heel slecht, maar onze leerlingen krijgen via de media wel mee dat het allemaal lang gaat duren en dat het niet de schuld is van de rijscholen. We moeten er voor blijven vechten dat het ministerie op andere gedachten wordt gebracht. En ik ben het niet altijd met het CBR eens, maar ik weet dat het CBR er alles aan doet om weer te beginnen met de theorie-examens. De bal ligt echter bij het ministerie”, aldus Van Zuylen.


Uit het vakblad

Premium
Afbeelding
Theorie-examen verandert: nieuw systeem uitgerold na succesvolle proef 3 uur geleden 1
Premium
Kandidaten die de TTT doen hebben een veel grotere kans om in een keer te slagen.
CBR gaat tussentoetse toets promoten na gebleken voordelen 17 sep, 08:00 11
Premium
Afbeelding
CBR test nieuwe app met ritgegevens tijdens rijtoetsen in Eindhoven 16 sep, 13:35
Premium
Het bestuur van de KRV met (vlnr) Ruud Rutten, Simon Jongepier, Anthony Boeijink en Jos van Zuylen.
KRV: organisatie met groeipijnen, maar wel al het nodige bereikt 16 sep, 10:21 1
Premium
Afbeelding
BOVAG: kabinet doet te weinig voor ondernemers met Prinsjesdag-plannen 15 sep, 17:51
Premium
Afbeelding
Alle lof voor Ruud Rutten 15 sep, 17:37 2