Twee automobilisten die alcoholslot niet kunnen betalen, krijgen rijbewijs terug

Actueel

Het alcoholslotprogramma dat het CBR kan opleggen, komt steeds meer onder vuur te liggen. Vandaag besloot het gerechtshof in Den Haag dat het CBR binnen zeven dagen twee automobilisten die niet wilden meewerken aan een alcoholslot in hun auto hun rijbewijs voorlopig terug. 

Het CBR mag sinds begin maart geen alcoholslot meer opleggen van de Raad van State. In plaats daarvan krijgen automobilisten die te veel gedronken hebben een gedragscursus en een boete. Maar voor oude gevallen van voor oktober vorig jaar geldt het alcoholslotprogramma nog steeds. De twee die de zaak hadden aangespannen raakten hun rijbewijs kwijt in 2012 en 2014. De een weigerde mee te werken aan een blaastest, de ander werd gepakt met drank op achter het stuur. Beiden hadden geen geld om mee te doen aan het alcoholslotprogramma, dat minimaal 4500 euro kost. In zo'n geval neemt het CBR het rijbewijs in, voor de maximale termijn van vijf jaar.
De twee vinden het niet eerlijk dat het zo lang moet duren voordat ze hun rijbewijs terugkrijgen. Eerder stelde de kortgedingrechter in Den Haag en de Raad van State de twee in het ongelijk. Mensen die in het verleden een alcoholslot opgelegd kregen of een maatregel die daaruit voortvloeide, kwamen daar niet onderuit.

Onevenredig
Het hof noemt het, gelet op de situatie van de twee mannen, echter onrechtmatig dat de twee hun rijbewijs vijf jaar kwijt zijn. Het is volgens het hof nergens in de wet vastgelegd dat het CBR de maximale termijn van vijf jaar moet aanhouden. Het CBR heeft bovendien niet aannemelijk gemaakt waarom het rijbewijs op dit moment niet, maar aan het einde van die vijf jaar wel aan de twee kan worden teruggegeven. Het duo wordt volgens het hof bovendien onevenredig getroffen door de maatregel. Ze kunnen hun beroep niet uitoefenen zonder rijbewijs, wat grote gevolgen heeft voor hun financiële situatie.
De advocaat van de twee mannen zegt dat de uitspraak van het hof een precedentwerking heeft. Soortgelijke gevallen die vijf jaar moeten wachten, kunnen nu ook hun rijbewijs eerder terugkrijgen.
(Bron: NOS) 

Uit het vakblad

Premium
Afbeelding
Theorie-examen verandert: nieuw systeem uitgerold na succesvolle proef 18 sep, 15:59 2
Premium
Kandidaten die de TTT doen hebben een veel grotere kans om in een keer te slagen.
CBR gaat tussentoetse toets promoten na gebleken voordelen 17 sep, 08:00 11
Premium
Afbeelding
CBR test nieuwe app met ritgegevens tijdens rijtoetsen in Eindhoven 16 sep, 13:35
Premium
Het bestuur van de KRV met (vlnr) Ruud Rutten, Simon Jongepier, Anthony Boeijink en Jos van Zuylen.
KRV: organisatie met groeipijnen, maar wel al het nodige bereikt 16 sep, 10:21 1
Premium
Afbeelding
BOVAG: kabinet doet te weinig voor ondernemers met Prinsjesdag-plannen 15 sep, 17:51
Premium
Afbeelding
Alle lof voor Ruud Rutten 15 sep, 17:37 2